Andrzejki

30 listopada 2017

Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od obowiązków szkolnych i znaleźć się w świecie magii,  wróżb i zabaw. Z tej też okazji 30 listopada br. wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej uczestniczyli w andrzejkach.

W dniu imprezy aula szkolna zamieniła się w salę wróżb. Na początku dzieci dowiedziały się,  jak ważne dawniej były obchody andrzejek oraz, że w celu podtrzymania tradycji, współcześnie nadal organizujemy w święto Andrzeja zabawy, ale wróżb i przepowiedni nie traktujemy serio.

Na uczniów w auli czekały przygotowane przez wychowawców klas na tę okazję wróżby. Ich katalog był bogaty i wszyscy uczniowie chętnie w nich brali udział. Uczestnicy andrzejkowej zabawy np. na misce wypełnionej wodą puszczali z łupinek po orzechach łódeczki ze swoimi imionami, obserwując czyje łódeczki się spotkają, co wróżyło długą przyjaźń. Uczniowie poszczególnych klas chętnie konkurowali ze sobą podczas zabaw z chustą animacyjną  w „wyścigu butów”. Musieli wykazać się sprawnością,  przebiegając pod chustą i podając sobie na środku dłoń. Jednak najwięcej emocji wśród dzieci wzbudziły odwiedziny wróżki, która  magicznymi zaklęciami czarowała wszystkich uczestników zabawy. To właśnie wróżka, lejąc wosk przez dziurkę od klucza, który każdy samodzielnie trzymał, z otrzymanych woskowych figur, przepowiadała przyszłość. W tym dniu wróżyli sobie wszyscy zebrani w auli: uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Nie zabrakło też wspólnej zabawy w tradycyjnym kółku oraz słodkiego poczęstunku ufundowanego przez Radę Rodziców.

Zabawa była udana, humory dopisywały, a pozytywne wróżby czekają na spełnienie. Andrzejki są wspaniałą okazją do wspólnego spotkania,  a jednocześnie powrotem do tradycji
i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają się oderwać od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Lucyna Góra – Mrotek